Ple d'organització al Consell Comarcal d'Osona
25 de juliol de 2019
Nomenament dels vicepresidents i consellers amb delegació. Igualment ha quedat establerta l’organització comarcal, creació d’àrees, comissions informatives i Comissió Especial de Comptes.
Vicepresidents:
Vicepresident primer, conseller Carles Banús Puigivila
Vicepresident segon, conseller Pere Medina Serrahima
Vicepresidenta tercera, consellera Margarida Feliu Portabella
Delegació de competències:
Comissió informativa de Promoció Econòmica, Suport al Món Local i Cicle de l’Aigua: vicepresident primer, Carles Banús Puigivila.
Comissió informativa de Serveis a les Persones: vicepresident segon, Pere Medina Serrahima.
Comissió informativa de Medi Ambient i Sostenibilitat, Règim Intern i Hisenda: vicepresidenta tercera, Margarida Feliu Portabella.
Comissió Especial de Comptes, conseller adjunt a la vicepresidència tercera, Josep M. Freixanet Mayans.
Delegacions especials:
Promoció Econòmica i Consum Jordi Bruch Franch
Cicle de l’Aigua Èric Sibina Màrquez
Turisme Àlex Montanyà Rifà
Joventut i Polítiques d’Igualtat Maria Teresa Espadaler Casellas
Esports Albert Prado Olmos
Educació i Formació Sònia Muñoz Culubret
Cultura i Arxiu Núria Arau Cruselles
Adjunt a Cultura Txevi Rovira Montells
Acció Social Rafa Cuenca Gamiz
Règim Intern i Hisenda, adjunt vicepresidència 3a
Josep M. Freixanet Mayans
Desenvolupament rural Ramon Roig Solé
Comunicació i Societat de la Informació Arnau Basco Cirera
Cicle de Residus Albert Castells Vilalta
Estructura del Consell Comarcal d'Osona en les Àrees competencials i executives següents:
- Àrea de Promoció Econòmica, Suport al Món Local i Cicle de l’Aigua
- Àrea de Serveis a les Persones
- Àrea de Medi Ambient i Sostenibilitat, Règim Intern i Hisenda
Denominació genèrica i àmbit d’actuació de les Comissions
COMISSIÓ INFORMATIVA DE PROMOCIÓ ECONÒMICA, SUPORT AL MÓN LOCAL I CICLE DE L’AIGUA
Àmbit material d’actuació: La consulta, l’estudi i l’emissió d’informes i propostes determinats en els àmbits competencials següents:
Suport al món local
Promoció Econòmica
Consum
Turisme
Cicle de l’Aigua
Composició:
Amb veu i vot:
President:
Carles Banús Puigivila
Consellers:
Èric Sibina Màrquez
Antoni Poyato Rodríguez
Montse Juvanteny Canal
Jordi Casanova Sellarès
Amb veu i sense vot:
Jordi Bruch Franch
Àlex Montanyà Rifà
Suplents:
Joan Moreno Parés
Judit Sardà Cabero
Josep Tió Lleonart
Núria Roca Carrasco
Victor Barquer Cruz
COMISSIÓ INFORMATIVA DE SERVEIS A LES PERSONES
Àmbit material d’actuació: La consulta, l’estudi i l’emissió d’informes i propostes determinats en els àmbits competencials següents:
Protecció Civil
Habitatge
Cooperació
Joventut
Polítiques d’igualtat
Esports
Educació i formació
Cultura i Arxiu
Acció Social
Composició:
Amb veu i vot:
President:
Pere Medina Serrahima
Consellers:
Rafa Cuenca Gamiz
Teresa Espadaler Casellas
Joan Carmona López
Víctor Barquer Cruz
Amb veu i sense vot:
Núria Arau Crusellas
Sònia Muñoz Culubret
Xevi Rovira Montells
Albert Prado Olmos
Suplents:
Lluïsa Bautista Sánchez
Núria Roca Carrasco
Roser Montané Tardà
Josep Tió Lleonart
COMISSIÓ INFORMATIVA DE MEDI AMBIENT I SOSTENIBILITAT, RÈGIM INTERN I HISENDA
Àmbit material d’actuació: La consulta, l’estudi i l’emissió d’informes i propostes en els àmbits competencials següents:
Medi Ambient i Sostenibilitat
Règim intern i Hisenda
Desenvolupament Rural
Cicle dels Residus
Comunicació i Societat de la Informació
Composició:
Amb veu i vot:
Presidenta: Margarida Feliu Portabella
Consellers:
Arnau Basco Cirera
Josep Tió Lleonart
Ramon Roig Solé
Jordi Casanova Sellarès
Amb veu i sense vot:
Josep M. Freixanet Mayans
Albert Castells Vilalta
Suplents:
Oriol Usart Sánchez
Maria Balasch Pla
Antoni Poyato Rodríguez
Montserrat Juvanteny Canal
Víctor Barquer Cruz
COMISSIÓ ESPECIAL DE COMPTES
Àmbit material d’actuació: l’estudi i l’informe dels comptes anuals de la Corporació i, en tot cas, el determinat per la seva normativa reguladora.
Composició:
Amb veu i vot:
President:
Josep M. Freixanet Mayans
Consellers:
Marc Verdaguer Montañà
Antoni Poyato Rodríguez
Núria Roca Carrasco
Víctor Barquer Cruz
Suplents:
Lluïsa Bautista Sánchez
Àlex Montanhyà Rifà
Josep Tió Lleonart
Montserrat Juvanteny Canal
Jordi Casanova Sellarés
Comissió Permanent del Ple:
President:
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Consellers:
Carles Banús Puigivila
Pere Medina Serrahima
Margarida Feliu Portabella
Marçal Ortuño Jolis
Maria Balasch Pla
Oriol Usart Sánchez
Marc Verdaguer Montanyà
Núria Roca Carrasco
A proposta del president, hi podran assistir en qualitat de convidats, amb veu però sense vot, els consellers següents:
Antoni Poyato Rodríguez
Víctor Barquer Cruz
Els membres de l’equip de govern del Consell Comarcal d’Osona tindran el règim de dedicació i percebran les retribucions, despeses de representació i dietes per indemnitzacions i assistència a sessions i reunions, les quantitats màximes anuals:
President: 39 % de dedicació. Import màxim anual 33.000,00
Vicepresident 1r: 33 % de dedicació. Import màxim anual 28.000,00
Vicepresident 2n: 33 % de dedicació. Import màxim anual 28.000,00
Vicepresidenta 3a: 20 % de dedicació. Import màxim anual 17.000,00
Delegacions especials:
Promoció Econòmica i Consum - Cicle de l’Aigua - Turisme - Joventut i Polítiques d’Igualtat - Esports - Educació i Formació - Cultura i Arxiu - Acció Social - Règim Intern i Hisenda, adjunt a vicepresidència 3a - Desenvolupament rural - Comunicació i Societat de la Informació:
13 % de dedicació. Import màxim anual 11.000,00
Delegació especial: - Cicle de Residus: 24 % de dedicació. Import màxim anual 20.000,00
El percentatge de dedicació es refereix a una dedicació total de 37,50 hores setmanals.
Representants del Consell en òrgans i ens col·legiats:
Comunitat de Propietaris Edifici El Sucre
Jaume Manau i Terrés
Consell Assessor de Sant Pere de Casserres
Núria Arau Crusellas
Consell Assessor en matèria de drogodependències
Presidenta: Maria Teresa Espadaler Caselles
Montserrat Juvanteny Canal
Rafa Cuenca Gamiz
Consell Assessor en matèria de joventut d'Osona
Maria Teresa Espadaler Caselles
Oriol Usart Sánchez
Montserrat Juvanteny Canal
Núria Arau Crusellas
Judit Sardà Cabero
Antoni Poyato Rodríguez
Rafa Cuenca Gamiz
Jordi Casanova Sellarés
Consell Assessor en matèria de museus de la comarca d'Osona
Joan Moreno Parés
Consell Coordinador del Parc Natural del Montseny
Pere Medina Serrahima
Consell Econòmic i Social de la comarca d’Osona (Ple)
Carles Banús Puigivila
Jordi Bruch Franch
Àlex Montanyà Rifà
Antoni Poyato Rodríguez
Ramon Roig Solé
Víctor Barquer Cruz
Consell Econòmic i Social de la comarca d’Osona (Comissió Executiva)
Carles Banús Puigivila
Jordi Bruch Franch
Àlex Montanyà Rifà
Consell Esportiu d’Osona
Montserrat Juvanteny Canal
Roser Montané Tardà
Albert Prado Olmos (per a la Junta Directiva)
Creu Roja a Osona
Maria Balasch Pla
Federació d’Agrupacions de Defensa Forestal d’Osona
Ramon Roig Solé
Fundació privada Areté
Pere Medina Serrahima
Fundació privada Consell Esportiu d’Osona
Albert Prado Olmos
Fundació privada Festival Internacional de Música de Cantonigròs
Núria Arau Crusellas
Fundació Sant Tomàs
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Observatori del Mercat de Treball d’Osona
Josep Maria Freixanet Mayans
Osona Turisme
Àlex Montanyà Rifà
Patronat d’Estudis Osonencs
Marc Verdaguer Montanyà
Regió Sanitària Centre
Pere Medina Serrahima
Xarxa de Serveis Locals d’Habitatge de la Diputació de Barcelona
Pere Medina Serrahima
Xarxa Perifèrics d’ens locals i entitats que treballen per a la promoció de la salut i la prevenció en l’àmbit de les drogues
Maria Teresa Espadaler Casellas
Consorcis:
Consorci del Ter
Maria Lluïsa Bautista Sánchez
Consorci de la Vall del Ges, Orís i Bisaura
Maria Teresa Espadaler Casellas
Consorci per a la gestió dels residus urbans d'Osona
Margarida Feliu Portabella
Albert Castells Vilalta
Èric Sibina Màrquez*
Ramon Roig Solé*
* Aquests consellers s’incorporaran de ple dret, un cop aprovada definitivament la modificació dels estatuts del Consorci.
Consorci per a la Normalització Lingüística
Núria Arau Crusellas
Consorci per a la promoció dels municipis del Lluçanès
Glòria Colom Puigbó
Empreses mixtes participades pel Consell Comarcal d’Osona, proposant al Consell d’Administració de cada empresa que designi, per formar-ne part, els membres següents:
Aigües d'Osona, SA
Joan Carles Rodríguez Casadevall, que es nomena per ser el representant a la Junta General
Carles Banús Puigivila
Depuradores d’Osona, SL
Joan Carles Rodríguez Casadevall, que es nomena per ser el representant a la Junta General
Carles Banús Puigivila
Èric Sibina Márquez
Un representant de l’Ajuntament de Vic
Ramon Roig Solé (en lloc de l’interventor)
Recollida de Residus d’Osona, SL
Joan Carles Rodríguez Casadevall, que es nomena per ser el representant a la Junta General
Margarida Feliu Portabella
Albert Castells Vilalta
Carles Banús Puigivila
Marçal Ortuño Jolis
Nomenaments efectuats per resolució de presidència:
Comissió de Gestió del Centre Mèdic Psicopedagògic d’Osona
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Comissió Mixta del conveni amb la Diputació de Barcelona pel servei de recaptació
Josep Maria Freixanet Mayans
Maria Lluïsa Bautista Sánchez
Consell Consultiu de la Gent Gran d'Osona
Vicepresident Pere Medina Serrahima
Creacció Agència d’Emprenedoria, Innovació i Coneixement, SL
Carles Banús Puigivila
Ponència tècnica en matèria d’assistència tècnica per a la tramitació d’expedients subjectes a la LIIAA
Margarida Feliu Portabella
Ponència tècnica en matèria d’assistència tècnica per a la tramitació d’expedients subjectes a l’autorització sanitària municipal d’establiments minoristes de carn
Pere Medina Serrahima
Ponència tècnica en matèria d’assistència tècnica per a la tramitació de sol·licituds d’adequació d’activitats ramaderes
Ramon Roig Solé
Nomenaments pel raó del càrrec:
Associació Catalana d’Innovació del Sector Carni Porcí Innovacc
Carles Banús Puigivila
Associació de municipis per a la independència
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Associació pel Desenvolupament Integral de la comarca d'Osona
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Associació Rutes del Romànic Vic - Ripoll - Sant Joan de les Abadesses
Àlex Montanyà Rifà
Associació Innofoc
Judit Sardà Cabero
Comissió Assessora en matèria de serveis socials de la comarca d'Osona
President: Rafa Cuenca Gamiz
Comissió Paritària de Seguiment dels convenis de personal
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Josep M. Freixanet Mayans
Gerència
Consell Assessor de la Fundació Universitària Balmes
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Consell Assessor de Sant Pere de Casserres
President: Joan Carles Rodríguez Casadevall
Núria Arau Crusellas
Carles Banús Puigivila
Àlex Montanyà Rifà
Consell Assessor en matèria de museus de la comarca d'Osona
Presidenta: Núria Arau Cruselles
Vicepresident: Àlex Montanyà Rifà
Joan Moreno Parés
Consell Consultiu de la Gent Gran d'Osona
President: Pere Medina Serrahima
Consell Econòmic i Social de la comarca d’Osona (Ple)
President: Joan Carles Rodríguez Casadevall
Consell Econòmic i Social de la comarca d’Osona (Comissió Executiva)
President: Joan Carles Rodríguez Casadevall
Consorci d’Osona de Serveis Socials
Rafa Cuenca Gamiz
Creacció Agència d’Emprenedoria, Innovació i Coneixement, SL
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Fons Català de Cooperació al Desenvolupament
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Fundació Centre Mèdic Psicopedagògic d'Osona
President: Joan Carles Rodríguez Casadevall
Fundació privada Osona Gastronomia
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Osona Turisme
President: Carles Banús Puigivila
Ponència comarcal d'avaluació ambiental
Joan Carles Rodríguez Casadevall
Xarxa de ciutats i pobles cap a la sostenibilitat de la Diputació de Barcelona
Margarida Feliu Portabella